Connect with us

Sporti

E fundit 70 minuta lojë në skënderbeu laçi ja çfarë po ndodh në stadiumin skënderbeu

Skënderbeu-Laçi 0-0SKËNDERBEU:Alia, Prençi, Rabiu, Lika (Nikaj 61’), Liço, Rashica, Gerço, Dumfur, Vangjeli, Janaqi, Djantu.Trajner:Ivan GvozdenoviçLAÇI:Dajsinani, Kurti, Qato, Sobuejll, Kryeziu (Manellari 46’), Prodani, Melo, Ujka, Mjaki (Tresa 46’), Dajko, Da Silva.Trajner:Armando CunguGjyqtar:Enea Jorgji, Ergin Doda, Emigers GanxhiKartonë të verdhë:Randi, Janaqi / Kryeziu, UjkaMinutat e para nisin të qeta dhe me qarkullim topi, ndërkohë që qysh në fillim Enea Jorgji kontestohet në dy momente dhe duket në pamje të parë se tifozët nuk e duan këtë gjyqtar që ka lënë shije të keqe në gjykimet që ka bërë për Skënderbeun.10 minuta lojë dhe asnjë rast vetëm disa ndërhyrje të parregullta të kurbinasve që kontestohen nga tifozëria dhe që gjithë “sytë” janë te gjyqtari Jorgji që dy raste nuk i ka dhënë në favor të Skënderbeut.Vetëm në minutën e 17-të do të vinte rasti i parë, teksa u takon miqve. Është Ujka që gjuan në një goditje dënimi, por pret Alia falë topit që ishte direkt në duart e portierit bardhekuq.Në të 22-ën minutë vjen edhe rasti i dytë për miqtë, teksa Melo gjuan dhe mrekullisht Alia grushton topin në këndore.Deri tani asnjë rast për Skënderbeun.25 minuta lojë dhe 0-0 mes Skënderbeut dhe Laçit.Më pas sërish loja ka pak ritëm nga ana e Skënderbeut, por pa rrezikuar portën mike, ndërkohë që një mundësi e mirë e Rashicës në minutën e 29-të që i dha një asis Djantu është shumë pak në kaq shumë minuta lojë.Dy minuta nga fundi i pjesës së parë është një tjetër rast për Skënderbeun, por as Randi dhe as Gerco nuk e dërgojnë dot topin në kuadrat.Pjesa e parë mbyllet me një gjuajtje të bukur nga larg të Rabiut, por mbi traversë edhe pse nga 30 metra larg.Fraksioni i dytë i ndeshjes nis me një rast të mirë të Rashicës që gjuan diagonal, por topi shkon në krahun tjetër.Pas këtij momenti për 15 minuta me radhë nuk ka raste dhe më shumë Skënderbeu luan kujdesshëm duke mos lënë së pari hapësira në prapavijë.Rasti më i mirë i ndeshjes është për Skënderbeun në minutën e 65-të, teksa Rashica në një aksion individual gjuan nga jashtë zone dhe vetëm traversa shpëton kurbinasit nga pësimi i golit të parë.Kurbinasit kthejnë reston, teksa Manellari për pak sa nuk shënon tre minuta më vonë, por Alia shpëton portën për mrekulli.Rastet dhe minutat e pjesës së parë17’ – U desh minuta e 17-të që të vinte momenti i parë i rrezikshëm në zonën e Skënderbeut. Randi ndërhyn në mënyrë të parregullt dhe goditje dënimi te zona e 16 metrave. Gjuan Ujka dhe pret portieri Marko Alia.22’ – Melo gjuan rrezikshëm dhe falë një ndërhyrje spektakolare të Alia shpëton porta e Skënderbeut. Rasti i dytë për miqtë.29’ – Rashica jep një asis në zonë nga e djathta e sulmit për Djantu dhe ky i fundit del huq me portën përballë. Mundësia e mirë e parë për Skënderbeun në këtë pjesë të parë.43’ – Goditje dënimi për Skënderbeun. Lika fut një top të bukur në zonë dhe së pari Randi del huq, topi shkon te Gerco që gjuan keq dhe jashtë.44’ – Rast i mirë për Skënderbeun, ku Mario Rabiu lëshon një predhë, por mbi traversë.Rastet dhe minutat e pjesës së dytë47’ – Rast i mirë për Skënderbeun në startin e pjesës së dytë, Ermir Rashica diagonal në krahun e majtë, por gjuan keq dhe topi përfundon në krahun tjetër.65’ – Vjen rasti më i pastër dhe më i bukur i ndeshjes deri në këtë moment. Është Rashica që gjuan dhe vetëm taversa ndal miqtë nga pësimi i golit të parë.68’ – Manellari për miqtë për pak sa nuk ndëshkon bardhekuqtë. Gjuan dhe sërish Marko Alia shpëtimtar.

Continue Reading

Sporti

“Ujqër”! Nesër të gjitha rrugët na çojnë në Strofull!

Gjatë gjithë kësaj jave klubi “Skënderbeu” dhe jo vetëm kanë bërë thirrje që nesër të gjithë duhet të jenë prezentë në stadiumin “Skënderbeu” për ta mbështetur sa më shumë ekipin e tyre të zemrës që në këtë moment ka më shumë se kurrë nevojë për lojtarin e 12-të.

Në fakt përballë Egnatias me ndihmën e tifozërisë Skënderbeu ka shanse të mëdha që ta mposhtë dhe të rikthehet në rrugën e rezultateve pozitive.

Edhe pak momente më parë ka qenë sërish klubi “Skënderbeu” që u ka bërë thirrje të gjithëve që nesër të jenë prezentë në stadium, madje sa më të shumtë në numër.

Nëpërmjet një postimi është treguar se nesër ka vetëm një rrugë në qytetin juglindor dhe ajo është rruga që të çon në stadiumin “Skënderbeu” në orën 19:00 të mbrëmjes.

Postimi i KF Skënderbeut:

Nesër të gjitha rrugët na çojnë në Strofull!

Bashkë më të fortë!

Bashkë ia dalim!

REDAKTUAR nga:

“KORÇA BOOM”

Sporti

VOLEJ FEMRA+MESHKUJ/ Skënderbeu luan në dy transferta, priten 2 fitore

Kjo fundjavë do të jetë java e 4-t për volejbollin e femrave dhe të meshkujve të Skënderbeut, pra të dy ekipet do të zbresin në parket, por në transfertë.

Në këtë mënryë, Skënderbeu në volejboll për femra që në 3 javët e para ka 3 fitore do të luajë ditën e shtunë në datë 5 tetor në përballjen Barleti Volley-Skënderbeu. Pra, Skënderbeu do të luajë në transfertë dhe të shtunën ndeshja starton në orën 17:00. Të paktën në letër vajzat bardhekuqe duket se e kanë të fituar këtë ndeshje, por që do të kërkohet më e mira me lojë bindëse dhe me rezultat të pastër.

Ndërkohë që vajzat luajnë në transfertën e kryeqytetit, janë meshkujt e volejbollit të Skënderbeut që edhe ata do të luajnë jashtë fushe. Në të njëjtën orë si femrat dhe në të njëjtën ditë do të luajë edhe Skënderbeu i trajnerit Arben Prifti. Elbasani-Skënderbeu është ndeshja e javës së 4-t të superligës, ndërkohë që Skënderbeu në 3 javët e para ka 2 fitore dhe 1 humbje dhe renditet në vendin e dytë pas Partizanit. Një super skuadër ka bërë këtë sezon volejbolli i meshkujve dhe edhe të shtunën pritet fitorja e radhës.

Suksese të dyja skuadrave të volejbollit të Skënderbeut në këtë javë të katërt!

Sporti

Korçarët “fërkojnë” duart për ndeshjen e fundit të fazës në Ballsh

Edhe pse duket larg ndeshja e fundit që mbyll fazën e parë, ajo është afër dhe korçarët e mendojnë. Natyrisht këtë fundjavë do të jetë ndeshja e parafundit për ta me ekipin e Egnatias dhe e fundit me Bylisin.

Komisioni i Disiplinës e ka dënuar këtë ekip me dy ndeshje pa spektatorë dhe kjo gjë u shkon për shtat korçarëve që nuk do t’u duket si një ndeshje transferte. Pra, kundërshtari nuk do të ketë mbështetjen e tifozëve të vet dhe kjo është shumë pozitive dhe një shans dhe mundësi me shumë për të marrë pikë të plota.

Por natyrisht mund të thuhet që ndeshjet merren një nga një dhe kështu është, pasi gara është në vazhdimësi dhe shikohet e gjithë rruga që e pret ekipin.

Sporti

Nations League/ Publikohet lista për dy ndeshjet ndaj Çekisë dhe Gjeorgjisë

Kombëtarja shqiptare do të luajë dy ndeshjet e radhës në UEFA Nations League, ndaj Çekisë (11 tetor, “Epet Arena”, 20:45) dhe Gjeorgjisë (14 tetor, “Mikheil Meskhi Stadium”, 20:45).

Trajneri Silvinjo ka publikuar sot listën me 24 lojtarë të grumbulluar për dy ndeshjet në transfertë.

Në portë janë janë Thomas Strakosha, Elhan Kastrati dhe Alen Sherri. Në mbrojtje Elseid Hysaj, Ivan Balliu, Mario Mitaj, Andi Hadroj, Ardian Ismajli, Berat Gjimshiti, Arlind Ajeti, Marash Kumbulla dhe Enea Mihaj

Në mesfushë Ylber Ramadani, Kristjan Asllani, Amir Abrashi, Adrion Pajaziti, Qazim Laçi, Nedim Bajrami dhe Ernest Muçi.

Në sulm Jasir Asani, Taulant Seferi, Arbër Hoxha, Myrto Uzuni dhe Mirlind Daku.

Grumbullimi i lojtarëve do të nisë që të dielën në Tiranë me futbollistët që do të përfundojnë më herët impenjimet me skuadrat e tyre, ndërsa grupi i lojtarëve pritet të jetë i plotë të hënën më 7 tetor. Seancat stërvitore do të zhvillohen në “Shtëpinë e Futbollit”, ndërsa të enjten kuqezinjtë do të udhëtojnë drejt Çekisë.

Sporti

VOLEJ FEMRA/ Pogradeci-Teuta sot 17:00, hyrja falas për tifozët!

Sot starton java e 4-ër e kampionatit kombëtar në volejboll për femra, ndërkohë që një nga ndeshjet e sotme është në Pogradec, atje ku vendaset do të presin Teutën.

Pas humbjes së një javë më parë me Barleti Volley, vajzat pogradecare të rrjetës do të kërrkojnë ti rikthehen një orë e më parë fitores dhe sot është dita e duhur.

Pogradeci-Teuta është përballja e sotme e orës 17:00, ndërkohë që klubi liqenor u ka bërë thirrje sportdashësve që të mbushin shkallët e pallatit të sportit, aq më tepër që edhe hyrja do të jetë falas për të gjithë.

Një ndeshje emocionuese pritet kjo e sotmja, ndërkohë që Pogradeci është i destinuar ta fitojë këtë përballje.

Suksese Pogradecit sot dhe me fitore!

Sporti

STARTON sot java e 8-të me Dinamo-Laçi/ Nesër Skënderbeu-Egnatia

Java e 8-të e superligës starton sot dhe dita e 5 çifteve të kësaj jave erdhi. Janë 5 ndeshje emocionuese dhe që pritet të dhurojnë emocione, për vetë faktin e pozitave që kanë skuadrat dhe që duan që të mos lëshojnë pikë që në këtë fazë të parë.

Java e 8-të starton sot, pra të premten me ndeshjen e parë të javës dhe do të jetë ajo e orës 19:00 mes Dinamos së Ilir Dajës dhe Laçit që akoma nuk ka shijuar fitoren e parë në këtë superligë.

Më pas e shtuna e 5 tetorit (nesër) do të dhurojë dy takime, të dyja në orën 19:00 dhe që do të jetë edhe dita e Skënderbeut. Në kryeqytet Partizani do të presë Bylisin, një ndeshje e lehtë në letër, ndërkohë që po në të njëjtën orë luhet në stadiumin “Skënderbeu”. Korçarët presin në shtëpi Egnatian, kampionen në fuqi dhe pavarësisht vështirësisë do të kërkojnë vetëm fitoren për t’u rikthyer në ritmin e duhur.

Java e 8-të dhe e parafundit e fazës së parë mbyllet të dielën me dy ndeshjet e fundit po në orën 19:00. Teuta-Tirana dhe Vllaznia-Elbasani janë dy përballjet e tjera interesante dhe në këtë mënyrë kjo javë e 8-të starton nesër dhe mbyllët të dielën me 5 çifte një më interesante se tjetra.

SKËNDERBEU/ Të dëmtuarit duket se nuk japin garanci

Duke ndjekur stërvitjen e ditës së sotme, një stërvitje që filloi në orën 17:00 është parë se ata futbollistë që ne kemi thënë se janë të dëmtuar, pra Merlim, Randi dhe Tare nuk kanë punuar përsëri me grupin.

Ata kanë punuar në mënyrë individuale sipas programit të përcaktuar nga stafi. Është kjo stërvitja e parafundit para ndeshjes dhe nuk ka më asnjë shpresë apo garanci se këta futbollistë mund të jenë që nga minuta e parë.

Kjo është më se e sigurt dhe kështu trajneri ka filluar të piketojë një formacion ndryshe, ku të paktën i mungojnë këta futbollistë.

Pra, edhe se mund t’ia dalë ndonjë prej tyre, por kjo nuk do të thotë se janë gati edhe për atë se nuk duhet të rrezikohet më shumë dhe nuk kanë gjendjen e duhur, pasi kanë pothuajse një javë që nuk kanë marrë ngarkesë me grupin.

Kategoria 2

MALIQI dënohet me 2 milion lek gjobë/ Lion Ndoci pezullohet me 2 ndeshje

Fitorja në javën e dytë të kategorisë së dytë për Maliqin 1-0 ndaj Luftëtarit dhe e para për sezonin i ka kushtuar shtrenjtë maliqarëve pasi për shkak të hedhjeve të sendeve në fushë dhe koreve fyese Komisioni i Disiplinës e ka dënuar me 200.000 (dyqind mijë) lekë gjobë.

Ndërkohë që sjellje josportive është dënuar edhe futbollisti Ndoci me dy ndeshje pezullim.

Ja dhe vendimi në dëm të maliqarëve:

KF Maliqi, për sjellje të gabuar të spektatorëve, duke përdorur kore fyese dhe duke hedhur sende në fushën e lojës, në bazë të neneve 17/2/b, 17/2/e dhe 17/2/h të KDE, dënohet me gjobë në masën 200.000 (dyqind mijë) lekë. Sipas nenit 76/1/b të KDE, gjoba të aplikohet në masën 20%.

Lojtari i KF Maliqi, Lion Ndoci, për sjellje josportive ndaj lojtarëve të ekipit kundërshtar, në bazë të nenit 14/1/b të KDE, dënohet me 2 (dy) ndeshje pezullim nga veprimtaritë.

Kategoria 1

POGRADEC/ Komisioni i Disiplinës dënon Nesti Binishin!

Humbja e fundit e Pogradecit me Vorën duket se i ka kushtuar Nesti Binishit Drejtorit të Pogradecit, pasi ka qenë Komisioni i Disiplinës që e ka dënuar me 4 ndeshje pezullim. Protestat e tij në adresë të zyrtarit të ndeshjes kanë sjellë vendimin e fundit në dëm të tij.

Vendimi i Komisionit të Disiplinës dalë ditën e sotme:

Zyrtari i FK Pogradeci, Nesti Binishi, për sjellje josportive ndaj zyrtarëve të ndeshjes, në bazë të nenit 14/1/j të KDE, dënohet me 4 (katër) ndeshje pezullim nga veprimtaritë.

Sporti

Ky është talenti i bardhekuqve para 4 vitesh dhe sot golashënuesi më i mirë i Skënderbeut!

Përpara 4 vitesh, në vitin 2020 ka qenë ky momenti i stërvitjeve të Ermir Rashicës në Kosovë, foto të cilën e sjellim më sipër, ndërkohë që sot Rashica është shumë lart, madje nga Kosova te Skënderbeu, fitoi kombëtaren U-21, synon kombëtaren e madhe kuqezi dhe pritet që të bëjë një shitje të madhe në Europë ndoshta qysh në merkaton dimërore.

Ermir Rashica me punën e madhe ka arritur të bëhet një protagonist, ndërkohë që i tillë po kthehet edhe te Skënderbeu, ku deri tani në 7 javë të luajtura ka shënuar 3 gola dhe pret pse jo të jetë në listën e golashënuesve më të mirë.

Ermir Rashica është nga ata djemtë e talentuar që rrallë kemi parë dhe cilësitë e tij janë të jashtëzakonshme. Sulmues krahu është roli i tij natyral, ndërkohë që muskujt i ka treguar qysh përpara 4 vitesh, por duhet t’i tregojë realisht edhe tani, kur duhet të bëjë liderin te Skënderbeun.

Edhe në Tiranë në humbjen e fundit ishte ndër lojtarët më të mirë në fushë dhe padyshim që këtë të shtunë është radha e tij, pse jo për të shënuar dhe të tregojë që Ermir Rashica vlen shumë.