Connect with us

Sporti

E fundit skënderbeu i thotë lamtumirë kupës mbetet lufta për superligën mësoni çfarë ka ndodhu

Teuta-Skënderbeu 2-0Shënues:Daci 48’, Arifi 56Teuta:Vata, Jazxhi, Peposhi (Demircani 86’), Daci (Fili 59’), Kruja (Gjinollari 69’), Kotobelli, Lloci, Faust, Çyrbja, Arifi (Daja 59’), Gjini (Qaqi 69’).Trajner:Edi MartiniSkënderbeu:Alia, Prençi, Rabiu (Sebastine 62’), Liço, Rashica, Nikaj (Alliu 42’), Gerco (Lika 62’), Franklin (Janaqi 62’), Pecani (Merlim 15’), Randi, Shaqe.Trajner:Ivan GvozdenoviçKartonë të verdhë:Arifi, Lloci / Randi, Alia, Lika, RashicaKarton i kuq:AliaSkënderbeu i ka thënë lamtumirë Kupës së Shqipërisë pas humbjes së këtyre momenteve në Durrës dhe tashmë do të duhet të mendojë vetëm për superligën, pasi Teuta është skuadra që kalon më tej, pas fitores së mbrëmjes së sotme në “Niko Dovana”.Përsa i përket ndeshjes pas minutës së 10-të janë vendasit që duket se shikojnë më shumë nga porta e Alias, por në dy momente mbrojtja tregohet e saktë, pa lejuar që topi të shkojë në kuadrat.Gjithsesi në minutat e para vlen të përmendet vetëm një ndërrim i detyruar i Rei Pecanit që ka bërë tërheqje muskulare dhe vendin e tij e ka zënë Merlim.Teuta ka qenë më aktive në raste, teksa ka pasur 3-4 raste, por pa shënuar, ndërkohë që Skënderbeu pak ka parë në portën e Teutës.Minuta e 40-të ka qenë fatale për Skënderbeun, teksa në minutën e 40-të, Marko Alia e ka prekur topin me dorë jashtë zone dhe gjyqtari Bastari tregon kartonin e kuq për portierin e Skënderbeut.Largohet Nikaj si sulmues dhe në fushë portieri rezervë, Alliu. Nuk ka më episode dhe pjesa e parë mbyllet në barazimin 0-0.Në pjesën e dytë, madje që në fillimin e kësaj pjese vendasit do të kalonin në avantazh. Sigurisht që me një lojtar më pak Skënderbeu e ka të vështirë dhe Daci për vendasit nuk e ka të vështirë që në minutën e 48-të të shënojë golin e avantazhit.Këtu duket se Skënderbeu dorëzohet, pasi në minutën e 56-të është po Teuta që shënon edhe golin e dytë. Arifi për Teutën në zonë nuk e ka të vështirë të dyfishojë shifrat dhe në këtë mënyrë bën që Skënderbeu të kapitullojë.Gjithsesi rastin më të mirë për Skënderbeun e ka Rashica 13-të minuta nga fundi, ku Rashica nuk ka mundur të shënojë dhe këtu duket se Skënderbeu dorëzohet totalisht.Edhe Shaqe provon pak para fundit, por përsëri Skënderbeu nuk shënon. Ndërkohë që me rastin e Rashicës, por pa mundur të shënojë ka përfunduar ndeshja mes Teutës dhe Skënderbeut me fitoren e durrsakëve që kalojnë në fazën e 1/4, ndërkohë që Skënderbeu duhet të mendojë vetëm për kampionatin.Minutat dhe rastet e pjesës së parë10’ – Peposhi në rastin e parë gjuan në hyrje të zonës dhe topi devijohet në goditje nga këndi.27’ – Dean Liço në një goditje dënimi shërben për Prençin, që godet me kokë dhe topi përfundon jashtë. Më pas gjyqtari anësor ngre flamurin duke e zënë në pozicion jashtë lojë.32’ – Faust driblon bukur në hyrje të zonës, gjuan me të majtën dhe grushton në mënyrë spektakolare Alia, duke e nxjerrë topin në këndore.33’ – Është po Marko Alia që shpëton një tjetër rast të artë për Teutën, teksa Daci po e dërgonte topin në rrjetë.40’ – Ka qenë Faust për vendasit që gjuan nga shumë larg duke parë portën e boshatisur, ndërkohë që Alia e ka prekur topin jashtë zone me dore dhe lë ekipin me 10 futbollistë pas daljes me kartonin e kuq.44’ – Faust në goditjen e dënimit gjuan rrezikshëm dhe grushton për mrekulli Alliu duke shpëtuar një gol më shumë se të sigurt.Minutat dhe rastet e pjesës së dytë:48’ – Vetëm 3 minuta nga pjesa e dytë dhe Teuta kalon në avantazh. Mbrojtja e Skënderbeut zihet në befasi dhe Daci del përballë Alliut dhe shënon golin e avantazhit. 1-0 për Teutën.56’ – Arifi godet brenda zonës bardhekuqe dhe nuk e ka të vështirë të shënojë edhe golin e dytë.63’ – Merlim ka një rast të mirë për Skënderbeun, teksa Sebastine shërben për Merlim dhe ky i fundit nuk arrin ta dërgojë topin në rrjetë.77’ – Ndoshta mund të themi se në këtë minutë Skënderbeu ka rastin më të pastër të ndeshjes. Rashica gjuan dhe topi kalon ngjitur me shtyllën e djathtë pingule. Nuk është as fati me Skënderbeun.85’ – Shaqe me kokë për pak sa nuk shënon, por topi përfundon jashtë.89’ – Rashica diagonal provon me të djathtën dhe topi sërish ngjitur me shtyllën e majtë pingule.

Continue Reading

Sporti

Skënderbeu/ Në plan edhe disa miqësore. Mësojeni!

Që korçarët do të zhvillojnë disa takime miqësore, kjo është e vendosur nga stafi dhe kjo me disa prej ekipeve të Prefekturës. Por ajo që akoma nuk është e zyrtarizuar janë datat se kur do të luhet. Ka shumë mundësi që gjithçka të jetë në fundjavë me ekipin e Maliqit, por pritet një konfirmim zyrtar dhe më pas mund të luhet edhe me Pogradecin dhe ekipin e Devollit, ekipe të cilat edhe mes tyre do të zhvillojnë disa miqësore.

Stafi i korçarëve e shikon si një mundësi mjaft të mirë për të rritur gjendjen e disa futbollistëve dhe njëkohësisht për të parë edhe disa skema të ndryshme me futbollistë që kanë pasur pak mundësi aktivizimi.

Në ditën e nesërme do të mësohen zyrtarisht edhe dita e takimeve miqësore.

REDAKTUAR nga:

“KORÇA BOOM”

Sporti

Kupa e Shqipërisë luhet më 15 tetor/ Ja sfidat e fazës 1/32

Aktualisht e gjithë vëmendja e tifozëve shqiptarë është e përqendruar te kombëtara dhe sfidat që kuqezinjtë do të luajnë ndaj Çekisë dhe Gjeorgjisë. Por menjëherë pas këty përballjeve, Kombëtarja do t’i lërë “stafetë” Kupës së Shqipërisë.

Ekipet do të zbresin në fushë më 15 tetor, ku do të duhet të bëjnë mes tyre llogaritë për Kupën e Shqipërisë. Do të luhet faza e 1/32-ta dhe sfidat do të luhet të gjitha në një ditë dhe në të njëjtin orar, 13:30.

Në fushë do të zbresin ekipet e Kategorisë së Parë dhe të Dytë. Ndërkohë nga Superiorja do të luajnë vetëm Bylisi dhe Elbasani.

Sporti

Raundi i parë i kualifikueseve të EURO U-17, Shqipëria barazon 1-1 me Kroacinë

Shqipëria U-17 luajti ndeshjen e parë kualifikuese në grupin 3, të vlefshme për Kampionatin Europian U-17 ndaj Kroacisë.

Në stadiumin “Air Albania” kuqezinjtë barazuan 1-1 me Kroacinë. Shqipëria zhvilloi një ndeshje shumë të mirë dhe dominoi me raste sidomos në pjesën e dytë, ku kuqezinjtë gjetën rrugën e rrjetës me Gabriel Kullën.

Trajneri Andrea Tedesco e nisi me këtë formacion titullar: Raffaele Huli (GK), Darli Kurti, Kris Gecaj (C), Andreas Llana, Lucas Cekrezi, Fabjano Nuhaj, Ernesto Marqeshi, Gabriel Kulla, Rikardo Sheji, Emiljano Mihana, Arian Gavelli Sanches.

Kroacia ishte më kërkuese në startin e ndeshjes, megjithatë kuqezinjtë ishin të vendosur mirë në prapavijë dhe larguan çdo rrezik.

Goli i parë i ndeshjes u shënuan në minutën e 28-të. Pas një harkimi në zonë nga lojtari i Kroacisë, futbollisti Darli Kurti nuk e largoi si duhet topin dhe shënoi autogol. Pjesa e parë u mbyll 0-1 për Kroacinë.

Fraksioni i dytë nisi me një zëvendësim për Shqipërinë. Arian Gavelli doli nga loja dhe u aktivizua Serxhio Vogli.

Shqipëria i shkoi shumë pranë golit në minutën e 60-të me Andreas Llanën. Mesfushori kuqezi provoi me një goditje spektakolare nga jashtë zone, por u ndal nga portieri kundërshtar.

Llana u shfaq rrezikshëm edhe në të 64-ën. Mesfushori mori mirë topin brenda zonës dhe provoi me një goditje, por topi përfundoi jashtë ngjitur me shtyllën.

Shqipëria barazoi rezultatin me Gabriel Kullën në minutën e 66-të. Rikardo Sheji gjuajti në mënyrë spektakolare nga goditja e dënimit, por topi u ndal nga tranversa. Më pas, sulmuesi Gabriel Kulla e dërgoi topin në rrjetë.

Në të 73-ën, Kulla pati sërish një rast të mirë, por goditja e tij u ndal fillimisht nga mbrojtësi kundërshtar e më pas nga portieri.

Trajneri Tedesco kreu dy zëvendësimet e radhës. Nga loja dolën Mihana e Marqeshi dhe u aktivizuan Shkëmbi e Ramku. Në vazhdim tekniku kuqezi aktivizoi edhe Spasian Naston e Amer Kthupin.

Shqipëria provoi deri në fund për të shënuar golin e dytë, por pa sukses. Ndeshja u mbyll në barazim 1-1.

Po sot u zhvillua edhe ndeshja tjetër e grupit 3, Holandë – Ishujt Faroe. Takimi i luajtur në stadiumin “Niko Dovana” përfundoi me fitoren e tulipanëve 6-0.

Më 12 tetor do të luhen ndeshjet e dyta të grupit 3. Kuqezinjtë do të presin Hollandën në stadiumin kombëtar “Air Albania”, me sfidën e planifikuar të luhet në orën 15:00 ndërsa në orën 11:00 në “Shtëpinë e Futbollit” do të luhet ndeshja Kroaci – Ishujt Faroe.

Sporti

SKËNDERBEU 4 ndeshje transferte (Bylis, Elbasani, Vllaznia, Teuta), pret vetëm Partizanin!

Në këto momente sjellim zyrtarisht kalendarin dhe ndeshjet e Skënderbeut për 5-së ndeshjet e radhës të superligës, ose e thënë ndryshe nga java e 9-të deri në javën e 13-të.

Skënderbeu ndeshjen e fundit të fazës së parë do ta luajë në Ballsh dhe më konkretisht Bylis-Skënderbeu është përcaktuar të mbyllë javën e 9-të dhe do të luhet të dielën e 20 tetorit, ndeshje e cila do të startojë në orën 14:00.

Pas mbylljes së fazës së parë, Skënderbeu do të nisë fazën e dytë, ose ndeshjen e javës së 10-të më 26 tetor, ku do të luajë sërish në transfertën e Elbasanit, në ndeshjen që do të startojë në orën 17:00.

Më pas superliga do të rikthehet në mesjavë, pasi java e 11-të do të luhet të mërkurën e 30 tetorit dhe Skënderbeu do të presë Partizanin atë javë në takimin që do të startojë në orën 17:00 në stadiumin “Skënderbeu”.

Java e 12-të do të sjellë ndeshjen Vllaznia-Skënderbeu në Shkodër, ndeshje e cila do të luhet më 3 nëntor dhe do të startojë në orën 17:00. Java e 13-të sjell zyrtarisht ndeshjen Teuta-Skënderbeu në përballjen që do të luhet më 9 nëntor dhe do të startojë në orën 14:00.

Më poshtë sjellim pesë ndeshjet tashmë zyrtare të Skënderbeut me datat dhe oraret, ndërkohë që kujtojmë se në 5 ndeshjet e radhës Skënderbeu do të luajë 4 ndeshje në transfertë dhe vetëm 1 në shtëpi, një short vërtet i vëshitrë për bardhekuqtë. Shikoni më poshtë dhe ndeshjet zyrtare të Skënderbeut:

Mitaj & Kumbulla: Kemi ndeshje të vështira përpara, por ne ndihemi të motivuar

Kombëtarja vijon përgatitjet që prej ditës të hënës në Tiranë në kuadër të dy sfidave të radhës të Nations League ndaj Çekisë (11 tetor) dhe Gjeorgjisë (14 tetor). Me ekipin janë bashkuar të gjithë lojtarët, ndërkohë sot në konferencën e zakonshme për median dolën dy mbrojtësit, Mario Mitaj dhe Marash Kumbulla, të cilët iu përgjigjën pyetjeve të gazetarëve dhe folën për dy ndeshjet e Kombëtares.

Mbrojtësi Mario Mitaj u shpreh se Çekia është tashmë një kundërshtar i njohur për kuqezinjtë dhe skuadra e di se çfarë duhet të bëjë për të marrë një rezultat pozitiv në këtë ndeshje. Mitaj theksoi se e sheh më të fortë ekipin shqiptar në mbrojtje, ndërsa nënvizoi se humbja me Gjeorgjinë nuk ka ndikuar në psikologjinë e kuqezinjve. Ndër të tjera, Mario foli edhe për aventurën e re me Al Itihadin.

Sa vigjilente duhet të jetë mbrojtja në sfidën ndaj Çekisë – Me Çekinë kemi luajtur vitin e kaluar dy herë. E dimë kundërshtarin dhe e dimë se çfarë duhet të bëjmë. Mbrojtja jonë është shumë e fortë, thuajse të gjithë lojtarët kanë shumë minuta me klubet e tyre. Kanë luajtur mirë dhe nuk besoj se do kemi probleme në këtë aspekt.

Pozicioni si mesfushor tek Al Itihadi – Trajneri më ka vendosur në fushë aty ku ndihem mirë. unë kam shprehur dëshirën të luaj. Në Kombëtare jam mësuar të luaj si mbrojtës i majtë dhe këtu më pëlqen të luaj më shumë.

Si e sheh skuadrën në këtë moment – E njohim kundërshtarin më mirë se më herët. Jemi më të fortë besoj në këtë moment.

Si më kanë pritur në Arabinë Saudite ? – Jam çuditur me mënyrën si më kanë pritur. Sidomos lojtarët, më janë gjendur afër. Por edhe pjesëtarët e klubit janë shumë profesionistë. Jam ambientuar.

Ku jemi ne më mirë krahasuar me çekët? – Në mbrojtje besoj se jemi më të fortë. Qendërmbrojtësit, mbrojtësit e krahut pothuajse luajnë me klubet e tyre dhe kanë minuta në këmbë.

Sa do të ndikojë kalimi yt tek Al Itihadi, pasi luan me kampionë bote – Besoj se çdo lojtar ka dëshirë që të luajë me Benzema, Kante, futbollistë që kanë bërë karrierë të madhe në Europë. Besoj se do më ndihmojnë për të ardhmen për t’u bërë një lojtar më i mirë dhe për t’u zhvilluar edhe si person.

Sa ndikon humbja me Gjeorgjinë – Gjithmonë kur futemi në fushë, dëshira jonë është që të fitojmë. E nisëm mirë, me fitore ndaj Ukrainës, dhe pastaj humbëm. Nuk duhet që kjo humbje të ndikojë në psikologjinë tonë, por duhet të na ndihmojë që të rikthehemi te fitorja.

Gjatë konferencës për shtyp Marash Kumbulla tha se dy kundërshtarët e radhës janë shumë të vështirë, por si gjithmonë Kombëtarja do të futet në fushë për të fituar.

Qendërmbrojtësi kuqezi komentoi edhe formën e mirë që po kalon me ekipin e Espanyol si dhe konkurrencën e madhe në repartin e prapavijës në Kombëtare.

Periudha e dëmtimit, sa e vështirë ishte? – Ajo periudhë ishte shumë e keqe për mua. Një vit e gjysmë dhe pas dëmtimit muajt në vazhdim nuk ishin shumë të thjeshta. Tani besoj se zhvillova një fazë përgatitore shumë të mirë, kalova te Espanyol dhe tani po i luaj të gjitha ndeshjet. Fizikisht ndihem shumë mirë dhe jam shumë i lumtur për këtë moment.

Po kaloni një formë shumë të mirë së bashku me Ismajlin, sa garanci jep kjo dyshe në ndeshjet e radhës në mbrojtje? – Jep garanci, por nuk është vetëm punë e imja dhe e Ismajlit, por e të gjithë ekipit. Kemi shumë konkurrencë, jemi shumë të mirë si mbrojtës, jo vetëm në qendër, por edhe në krah. Vendos trajneri dhe kush luan do të bëjë mirë.

Me sa pikë mendoni se Kombëtarja është e kënaqur në këto dy ndeshje? – Ne do futemi në fushë si gjithmonë për të fituar të dy ndeshjet. Tani mendojmë vetëm për Çekinë, është një ekip shumë fizik dhe i fortë në duele, tani mendojmë vetëm për ata dhe të shohim më pas për Gjeorgjinë.

Pas golit me Espanyol, presim një gol me ngjyrat kuqezi? – Po e pres edhe unë, pasi janë shumë ndeshje pa bërë gol në Kombëtare. Kam shumë dëshirë që të shënojë.

Ka ngacmime me nota humori mes teje, Ismajlit dhe Ajetit?  – Nuk ka ngacmime, Kombëtarja është e para. Nëse ekipi, fiton të tjerat vijnë mbrapa. Është normal që të gjithë lojtarët duan të luajnë, por e dimë që në Kombëtare ka shumë konkurrencë. Janë të gjithë shumë lojtarë të mirë, të shohim zgjidhjet e trajnerit.

Dallimi mes kampionatit spanjoll dhe italian? – Kampionati në Spanjë është ndryshe nga Italia. Është më shumë taktik, loja është e hapur me kundërsulme dhe duele. Jam përshtatur shumë mirë në këtë kampionat.

Nuk keni qenë në dy ndeshjet me Çekinë në kualifikueset e Europianit, tani jeni më i motivuar për fitoren? – Po sigurisht. Të dy ndeshjet i kam parë nga shtëpia. Sic e thashë edhe më para, me Çekinë do të jetë një ndeshje shumë e vështirë, ne jemi shumë të motivuar, edhe ekipi kundërshtar gjithashtu. Presim një ndeshje shumë të vështirë.

Sporti

Kombëtarja në seancën e radhës stërvitore/ Tuci bashkohet me grupin, Asllani lë pas problemet muskulore

Kombëtarja shqiptare ka vijuar me përgatitjet për dy ndeshjet e tetorit ndaj Çekisë dhe Gjeorgjisë, të vlefshme për UEFA Nations League.

Skuadra zbriti sot në fushë në orën 11:00 dhe grupi u stërvit i plotë. Departamenti i Komunikimit në FSHF bën me dije se Kristjan Asllani ka lënë pas problemet muskulore dhe është stërvitur normalisht me pjesën tjetër të skuadrës. Ndërsa gjatë stërvitjes ekipit iu bashkua edhe sulmuesi Indrit Tuci.

Si zakonisht, seanca stërvitore nisi me punën në palestër dhe më pas kuqezinjtë zbritën në fushë për të bërë fillimisht përgatitje atletike. Më pas, trajneri Silvinjo dhe stafi teknik punuan edhe taktikisht me skuadrën. Seanca stërvitore zgjati reth 1 orë e 30 minuta.

Kombëtarja do të mbyllë nesër në “Shtëpinë e Futbollit” përgatitjet për ndeshjen ndaj Çekisë. Seanca stërvitore është programuar të nisë në orën 10:00 dhe më pas kuqezinjtë do të udhëtojnë drejt Pragës.

Sporti

KALENDARI I PLOTË  i superiores nga java 9-13/ Mësoni të gjitha duelet!

Komisioni i Ligave dhe Garave është mbledhur dhe ka përcaktuar kalendarin e ndeshjeve të kampionatit “Abissnet Superiore”, nga java e 9-të e deri në javën e 13-të. Ky kampionat do të rikthehet menjëherë pas pauzës nga ndeshjet e ekipeve kombëtare në kompeticionin Nations League.

Sfidat e javës së 9-të të kampionatit “Abissnet Superiore” do të luhen të ndara në dy ditë, konkretisht në datat 19 dhe 20 tetor, teksa spikat takimi Tirana – Dinamo City. Java e 10-të e kampionatit elitë do të luhet në fundjavën e 25-26 tetorit. Ndeshja më interesante e kësaj jave pritet të jetë Vllaznia – Partizani.

Java e 11-të e kampionatit do të luhet në mesjavën e 30-31 tetorit, ku spikat klasikja e futbollit shqiptar, Tirana – Vllaznia. Java e 12-të do të luhet me 3 dhe 4 nëntor, ndërsa java e 13-të e këtij kampionati do të zhvillohet në fundjavën e 9 dhe 10 nëntorit. Në këtë javë të 13-të do të luhet përballja, Dinamo City– Partizani.

Sporti

SKËNDERBEU 11 ditë kohë për të përgatitur Bylisin!

Ky moment pushimi duket se erdhi në momentin e duhur për Skënderbeut, teksa pas rezultateve negative, tashmë është kjo minifazë që do të ndihmojë bardhekuqtë për të ndryshuar dhe për të gjetur ritmin e duhur.

Në 5 ndeshjet e fundit skuadra bardhekuqe ka shënuar 4 humbje dhe vetëm 1 fitore, ndërkohë që këto rezultate kanë bërë që Skënderbeu të renditet tashmë në vendin e 8-të në renditje me vetëm 7 pikë.

Skënderbeu ka filluar tashmë seancat stërvitore në qytetin juglindor dhe stafi teknik po punon në aspektin psikologjik së pari dhe në aspektin fizik që edhe lojtarët që nuk kanë qenë në formë të kapin ritmin e duhur deri më 20 tetor.

Ndeshja e radhës do të jetë edhe e fundit e fazës së parë dhe Skënderbeu duhet të fillojë ciklin e ri me rezultate pozitive, ndërkohë që Bylisi është dueli i duhur për tju larguar fundit të renditjes. Plus kësaj kujtojmë që ballshiotët do të luajnë pa praninë e tifozëve pasi janë të dënuar dhe ky është një plus tjetër për këtë Skënderbe.

Gjithsesi ka shumë kohë deri më 20 tetor dhe Skënderbeu duhet të qetësohet dhe të presë momentin për të filluar rrugëtimin e rezultateve pozitive.

Për momentin nuk ka asnjë dëmtim, ndërkohë që me ekipin deri më 15 tetor do të mungojnë vetëm treshja e kombëtares U-21, Ermir Rashica, Ardit Nikaj dhe Delvid Janaqi.

Java 9

Java 10

Java 11

Java 12

Java 13

Sporti

Uzuni humbet sfidat me Çekinë & Gjeorgjinë për shkak dëmtimi, ftohet në Kombëtare sulmuesi Indrit Tuci

Tjetër ndryshim në listën e Kombëtares shqiptare në prag të ndeshjeve të Nations League ndaj Çekisë dhe Gjoergjisë.

Departamenti i Komunikimit në FSHF bë me dije se sulmuesi Myrto Uzuni ka pasur një problem muskulor në ndeshjen e fundit me kubin, por u paraqit në Kombëtare për t’iu nënshtruar analizave mjekësore. Dje futbollisti bëri një rezonancë magnetike që evidentoi një dëmtim në muskujt e pulpës së djathtë.

Për këtë arsye, lojtari nuk mund të jetë i disponueshëm për ndeshjet e Kombëtares në tetor dhe do të kthehet në klubin e tij për të vazhduar programin e rikuperimit.

Trajneri Silvinjo ka vendosur të thërrasë në vendin e tij sulmuesin Indrit Tuci, i cili pritet të mbërrijë sot në Tiranë për t’iu bashkuar ekipit në përgatitjet për dy transfertat e rëndësishme.